Skip to content

Kritik Çaba Türkiye 2011 Program [1]

iDANS 05 poster_Gri Kedi

Geçtiğimiz yıl Jardin d’Europe etkinliklerinin bir ayağı olarak iDANS kapsamında düzenlenen uluslararası sahne sanatları yazarlığı atölyesi “Kritik Çaba”nın Türkiye’den katılımcılardan oluşacak versiyonu iDANS’ın bu yılki programında yer alıyor. Çağdaş dans ve performans sanatları yazarlığında uzmanlaşmakta olanlara yönelik bir eğitim ve kapasite geliştirme programı olan Kritik Çaba, dans alanındaki eleştirel pratiklerin sorun, sorumluluk ve sorgularıyla yüzleşerek nitelikli olduğu kadar erişilebilir eleştirel bir yazın kültürünün gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

  Kritik Çaba 23 Eylül-23 Ekim tarihlerine yayılan bir dizi oturum ve seminerden oluşup iki ana amaç doğrultusunda düzenlenecektir:

• Değerlendirme yazısı, röportaj, deneme, makale ve daha kapsamlı kuramsal metinler üretmek için uzmanlık ve birikim kazandırma

• iDANS kapsamında yer alacak eserlerden birini “Kritik Çaba” ödülüne aday gösterme ve bunun için gereken değerlendirme kriterlerini ve etiğini geliştirme

Kritik Çaba aynı zamanda iDANS’ın misafir yazarlık programıdır. Katılımcılar festival boyunca tüm etkinlik ve performansları takip edecek ve bunlarla ilgili değerlendirmelerini, eleştirilerini, söyleşi, makale ve denemelerini festival blogu idansblog.org üzerinden yayımlayacaklardır.

Kritik Çaba Türkiye Katılımcıları

Ceren Can Aydın, Burcu Barakacı, Pelin Başaran, Talin Büyükkürkciyan, Özge Derman, Ayşe Draz, Rumeysa Kiger, Hande Özelsancak, Funda Özokçu, Bilge Serdar, Damla Ekin Tokel, Ata Ünal,  Hande Topaloğlu, Meral Harmancı Turunçoğlu

Kritik Çaba Takımı:

 Gurur Ertem (iDANS Sanatsal Programlama ve Araştırmalar Direktörü ve Kritik Çaba Proje Yönetmeni), Eylül Fidan Akıncı (Proje Yönetim Asistanı), Pelin Başaran (Koordinasyon)

 

Kritik Çaba Program [1]

 

23 Eylül 2011 Cuma

Kritik Çaba 1:  Program Tanıtımı (15:00 – 17:00)

 

30 Eylül 2011 Cuma

Kritik Çaba 2:  (Çağdaş) Dans Tarihi “Hap Dersi” (15:00 – 18:00) @ iDANS Ofisi (Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu)

Performans: Anne Teresa de Keersmaeker/Rosas – Fase: Four Movements to the Music of Steve Reich | Fulya Sanat | 20:30

 

1 Ekim 2011 Cumartesi

Kritik Çaba 3:  Dans Eleştirisinde Temel Tartışmalar & Eleştirel Yazın Türleri (15:00 – 17:00) @ iDANS Ofisi (Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu)

Performans: Jonathan Burrows ve Matteo Fargion – Cheap Lecture ve Cow Piece | garajistanbul | 18:30

Performans: Taldans – Eksiyeni | MSGSÜ Bomonti Kampüsü Şebnem Selışık Aksan Sahnesi | 20:30

 

2 Ekim 2011 Pazar

Performans: Tiago Rodrigues/Mundo Perfeito – If a window would open | garajistanbul | 20:30

 

6 Ekim 2011 Perşembe

Performans: William Kentridge – I am not me the horse is not mine | garajistanbul | 20:30

 

7 Ekim 2011 Cuma

Kritik Çaba 4: Kritik Pozisyonlar: Eleştirmen, Dramaturg, Küratör (15:00 – 18:00) @ iDANS Ofisi (Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu)

“Provokatörler”: Ata Ünal, Özlem Hemiş, Gurur Ertem

 

8 Ekim 2011 Cumartesi

Kritik Çaba 5: Eleştirmenlerle Yuvarlak Masa (15:00 – 18:00) @ Cihangir Oteli

Konuklar: Serhan Bali (klasik müzik), Bağış Erten (spor), Yiğit Atılgan (müzik/elektronik müzik), Erden Kosova (güncel sanat), Mutlu Tanberk (bale), Enis Köstepen (sinema), Emre Ayvaz (kitap), Erman Ata Uncu (sinema)

 

9 Ekim 2011 Pazar

Performans: “Europe in Motion” Workshop Sunumları | MSGSÜ Bomonti | 14:30 – 19:30

Performans: Ayşe Orhon – Çok | garajistanbul | 20:30

 

14 Ekim 2011 Cuma

Kritik Çaba 6: Değerlendirme Kriterleri (15:00 – 18:00) @ iDANS Ofisi (Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu)

 

15 Ekim 2011 Cumartesi

Kritik Çaba 7: Kültür Sanat Editörleri ile Yuvarlak Masa (15:00 – 18:00)

 

 

16 Ekim 2011 Pazar

Performans: Grupo Oito – Dance for Sale | Bebek Parkı | 11:00, 15:00, 18:00

 

17 Ekim 2011 Pazartesi

Peformans: Maria Baroncea, Dragana Bulut, Eduard Gabia – Eionometry | MSGSÜ Bomonti | 20:30

 

18 Ekim 2011 Salı

Performans: Thomas Staeyert & Raul Maia – The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin | Beşiktaş Meydanı | 11:00, 13:00, 17:00

Performans: Marlene Freitas – Guintche | MSGSÜ Bomonti | 20:30

 

19 Ekim 2011 Çarşamba

Performans: Clément Layes – Allege | MSGSÜ Bomonti Kampüsü Şebnem Selışık Aksan Sahnesi | 20:30

 

20 Ekim 2011 Perşembe (16:00 – 17:30)

Kritik Çaba 8: Tartışma

iDANS Ofisi @ Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu

Performans: Sello Pesa & Vaughn Sadie – Inhabitant | Buluşma noktası: Çiftyıldız Pastanesi, Yenişehir Merkez Camii Karşısı, Serdar Ömerpaşa Cad. Dolapdere | 18:00

Mekân haritası

 

21 Ekim 2011 Cuma (14:30 – 16:30)

Kritik Çaba 9: Criticism, Critique, Criticality

Konuk konuşmacı: Erden Kosova

@  iDANS Ofisi (Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu)

Film: Véronique Doisneau | SALT Beyoğlu | 18:00

Sunum/performans: Mårten Spångberg – Spangbergianism | SALT Beyoğlu | 19:00

 

22 Ekim 2011 Cumartesi (15:00 – 16:30)

Kritik Çaba 10:  “Hardcore” Eleştiri – Mårten Spångberg @ iDANS Ofisi (Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu) @ iDANS Ofisi (Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu)

Performans: Loïc Touzé, Anne Kerzerho ve İstanbul Ekibi – Around the Table | Mekân bildirilecek | 17:00

Performans: Jérôme Bel – The Show Must Go On | Fulya Sanat | 20:30

 

23 Ekim 2011 Pazar (15:00 – 17:00)

Kritik Çaba 11: Tartışma, Yenilenme ve Yeni Yönelimler

@ iDANS Ofisi (Saray Arkası Sok. Muhterem Apt. 39/2 Gümüşsuyu)

 


[1] iDANS’ın Kritik Çaba programda değişiklik ve/veya yeniden düzenleme yapma haklı saklıdır.

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: