Skip to content

EIONOMETRY

Özge Derman

Bu yıl 5.si düzenlenen İdans Uluslar arası Çağdaş Dans Festivali’nin 17 Ekim Pazartesi günkü konuğu geçen senenin Prix Jardin d’Europe ödülünün sahibi olan E.I.O Topluluğu idi. MSGSÜ Bomonti Kampüsü Şebnem Selışık Aksan Sahnesi’nde “sergilenen” projelerinde topluluk alternatif bir değer sistemi yaratma çabası içinde yeni bir bilinç oluşumunu amaçlamışlar.

“Seyirci”nin mecburi katılımı, ödeme karşılığında istedikleri kadar düğme alarak ve kendilerine gerçek ya da hayali bir meslek veya yetenek seçerek oyuna dâhil edilmeleriyle başlar. İçerideki 20 masanın yarısında para karşılığı yiyecek, içecek, kırtasiye gibi ürünlerin alınabileceği yerler bulunurken bilgimiz veya hizmetimiz karşılığında ürün veya bilgi satın alabileceğimiz boş masalar çevresinde dolanırız. Ne yapmamız gerektiğini anlamlandırmaya çalıştığımız bir noktada yapılan açıklama ile köşede bulunan kasadan istediğimiz miktarda parayı alıp mekan içerisinde harcayabileceğimiz duyurulur. Eşitlikçi bir sistemle dağıtım yapmak üzere sahiplendiğimiz bir kavanoz dolusu parayı kendi kararlarını vermek isteyen bir grup ele geçirerek 5 dakika içerisinde tüketir. Komünizmin kapitalizme yenik düştüğü bu anlarda elimizde kalan, tek geçerliliği olan geçim kaynağımız “düğme”lerimizi arttırabilmek adına şarkı söyleyenlerle, çizim yapanlarla, fotoğraf çekenlerle ve fal bakanlarla pazarlığa tutuşuruz. Hem satıcı hem de müşteri olabildiğimiz bu ticaret platformunda herkesin bir değere dönüştürebileceği yeteneği ve bilgisi olduğu ortaya çıkar.

Uzunca bir süre devam eden pazarlıklar ve eğlence esnasında topladığımız düğmelerin bir ‘monopoly’ parasından daha geçerli olabileceği umudu ile büyük esrarı çözmeye çalışırken yapılan duyuru beklenmedik bir heyecana neden olur. Ne şekilde hesaplandığı belirsiz matematiksel bir algoritmayla aramızdan biri 500 euro kazanır. Yeteneklerini ve bilgisini ortaya atarak, ekmeğini taştan çıkararak düğme toplayanlar sadece bakakalır, çünkü kazanan başka birisidir. Gecenin sonunda emekçi yine eli boş dönerken tesadüfi zenginimiz mutlu mesut evine doğru yol alır.

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: