Skip to content

Buzullardan Patchwork / Anna Mendelssohn – Cry Me a River üzerine

Özge Derman

Anna Mendelssohn’un iklim değişikliği ve eriyen buzullardan yola çıkarak yapılandırdığı ve 2011’de Impulse Festivali’nde Dietmar N.Schmidt Oyunculuk Ödülü’ne layık görülen solo performansı, 6.iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali açılışını 2-3 Ekim tarihlerinde garajistanbul’da yaptı.

Anna Mendelssohn beş kişilik sıradan bir söyleşi masasının tek konuşmacısı olarak karşımıza çıkıp, içinde Darwin’den Martin Luther King’e, kişisel hikayelerinden Benjamin Franklin’e doğru uzanan kimi zaman kızgın, çığırtkan kimi zaman gözü yaşlı, duygusal ama sürekli dönüşen monoloğunda bizi iklim felaketleri senaryolarıyla başbaşa bırakıyor. Su ve kahve bardakları, sürahi ve beş sandalye nefes nefese ya da sessiz ya da depresif ya da öfkeli monologların diğer konuşmacıları.

Sanatçı birbirinden oldukça farklı söyleşi ve konferanslardan topladığı sunumları, kişisel öyküsüyle bütünleştirirken bedeni de yavaş yavaş, tabaka tabaka dönüşüyor, kirleniyor, parçalanıyor. Sessizlikte göz yaşı eriyen buzullar gibi akıp giderken dünyayı tamir etmek gittikçe zorlaşıyor. Dünya, hem bütün insanlık hem de her bir birey üzerinde doğaçlama dansını yapıyor.

Yaralı bir yüz ve ateşi yükselen insan acı çeker, korkar, kızar ve ağlar; kendisi ve eriyen dünya için yapabileceklerini sorgular. Oldukça etkileyici ses ve duygu geçişleri ile Anna Mendelssohn, tek kişilik bu performansıyla çoklu ve düşündürücü bir etki yaratmayı başarıyor.

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: